İçeriğe geç
Anasayfa » Blog-2 » Mondioring Nedir ?

Mondioring Nedir ?

MONDIORING programı 1980’lerde doğdu ve Avrupa ve Amerika’dan birkaç delege tarafından geliştirildi. Amaç, birkaç ulusal çalışan köpek testi yönetmeliğini (Fransız Ringi, Belçika Ringi, KNPV, vb.) birleştirmek ve uluslararası bir test yönetmeliği oluşturmaktı.

2015 yılında, çalışan köpeklerin Mondioring sporu, ilk kez bir “can sporu” olarak FCI’ye dahil edildi. Spor, 2019’da VDH tarafından ulusal olarak dahil edildi. VDH, sporun sunulmasını üye derneklerine açık bırakıyor. 2020’nin ortalarından bu yana DMC, mondioring’i DMC’ye yeni bir spor olarak dahil etmeye ve mondioring sporunu teşvik etmeye karar verdi.

Mondioring nedir?

Çalışan köpek sporu Mondioring, günümüzün muayene yönetmeliğine göre ring sporunun çeşitli unsurlarını bir araya getiriyor. Bu spor için, değişen çevresel etkilerden rahatsız olmayan, güçlü sinirlere sahip, iyi sosyalleşmiş bir köpeğe ihtiyacınız var. Ayrıca, iyi bir av sürüşü ve iyi bir yapı gereklidir. Köpek her zaman hem esnek hem de kontrol edilebilir olmalıdır.

Her Mondioring testi, arka arkaya ve ara verilmeden tamamlanan itaat, atlama ve koruma çalışması olmak üzere üç alandan oluşur.

Birinci seviye sınava katılım için ön koşul:

• Başarılı bir sosyal test – Almanya’da refakatçi köpek testi olacaktır.

• Ayrıca, Mondioring sporu FCI açısından üreme seçimi işlevi gördüğünden, yalnızca FCI belgeleri olan kısırlaştırılmamış erkek ve dişiler sunulabilir.

1. Gönderim

Gidip getirmek

Getirilecek nesne her test için farklıdır ve 15 saniyelik bir süre içinde getirilmesi gerekir.

Koku tanımlama

İşleyici tarafından 5 saniye boyunca tutulan kimlik çubuğu 30 metre uzakta herhangi bir yere yerleştirilir. Test seviyesine bağlı olarak, dikkat dağıtmak için 3 ila 4 adet dikkat dağıtma çubuğu yerleştirilir. Köpeğin bu egzersiz için 1 dakikası var.

Pozisyonlar

Test seviyesine bağlı olarak, köpek ileri veya geri hareket etmeden maksimum 15 metre mesafe içinde pozisyon değiştirmelidir. Komut üzerine, köpek bakıcıya geri dönmelidir.

Önden gönder

Bu alıştırmada köpek düz bir çizgide 40 m’ye kadar hareket etmelidir (optimal bölge 10 m) ve geri çağrıldığında bakıcıya geri dönmelidir.

Ayak işi

Ayak hareketi, sağa dönüş, keskin dönüş ve dönüş şeklinde üç yön değişikliğinin yanı sıra iki temel konum içerir.

Dikkat dağınıklığı altında dosyalama

Bu egzersiz, köpeğin 1 dakika boyunca dikkatini dağıtacak şekilde uzanmasını veya oturmasını gerektirir. Yerleştirme / indirme, dikkat dağıtma altında gerçekleşir, bu nedenle bu, köpekten en az 5 metre uzakta yapılmalıdır. İşleyici, egzersiz sırasında görüş alanı dışındadır.

Yemek reddi

Köpeğe yatar pozisyonda iki parça yiyecek verilir ve bunu reddetmesi gerekir. Ek olarak, köpeğin görmezden gelmesi gereken, sahada rastgele dağıtılan dört adede kadar yiyecek parçası daha vardır.

2. Atlar

uzun atlama

Testin seviyesine bağlı olarak, köpeğin atlamak için maksimum mesafesi 4,00 m’dir.

çit

Testin seviyesine bağlı olarak, köpeğin tırmanabileceği maksimum yükseklik 2,30 m’dir.

Yüksek atlayış

Testin seviyesine bağlı olarak, köpeğin atlamak için maksimum yüksekliği 1,2 m’dir. Gösterilecek ileri geri zıplamalar var.

3. Koruma Hizmeti

Aksesuarlarla saldırı

Köpek 30 metre mesafeden saldırıya gönderilir. Kullanılan aksesuarlar köpeğin girişkenliğini kontrol etmeye yarar. Köpeğin kontrol altında olmadığı her yavaşlama veya her saniye kesinti ile sonuçlanır. Bu, sonraki tüm saldırılar için de geçerlidir.

İptal edilen kaçış

Köpek, hakimin talimatıyla kaçan yardımcıya gönderilir. Köpek talimat üzerine alınacak. Köpek 3 metre içinde çağrılırsa ve köpek doğrudan bakıcıya dönerse, egzersiz tam olarak değerlendirilir.

Lider savunması

İşleyici savunmasında köpek, egzersiz boyunca bakıcıyı korumalıdır. Yardımcı ve işleyici arasında her zaman bir ilk el sıkışma karşılaşması vardır. Yardımcılar, hakim tarafından belirlenen bir senaryo dahilinde, köpeği görevinden uzaklaştırmaya veya erken ısırmaya teşvik etmeye çalışır. Köpek, bakıcıyı ancak yardımcıya fiilen saldırdıktan sonra ısırarak etkili bir şekilde savunabilir. Isırma aşaması daha sonra 10 saniyedir. Sonraki koruma aşaması 5 saniye.

ısırılmış kaçış

Köpek, hakimin talimatıyla kaçan yardımcıya gönderilir ve yaklaşık 30-40 metreden ısırır. Yardımcı, köpeği döndürmeden veya ondan kaçmadan kaçar. Köpek kontrol altına alınır alınmaz 9 mm’lik tabancadan iki el ateş edilir ve köpek taciz edilerek ısırma davranışı test edilir. Isırma aşaması 10 saniyedir ve ardından bir geri çağırma vardır.

eşya koruması

Bu alıştırmanın birincil amacı, öğeyi köpekten çalmaktır. Korunacak öğe muayeneye göre değişir. 2 m çapında bir dairenin merkezinde konumlanacaktır. Bunun etrafına 5 m çapında ikinci bir daire çizilir. En iyi durumda, köpek 2 metrelik daire içinde ısırır ve maksimum 3 saniye sonra bağımsız olarak ayrılır ve nesneye geri döner. Köpek yardımcı tarafından çekilmesine izin verirse, zamanından önce ısırırsa veya nesne yardımcı tarafından hareket ettirilirse kesintiler yapılır. Üç tane alma girişimi var. Bir girişimde, yardımcı belirli aksesuarları kullanabilir.

Bir engelin üzerinden saldırı

Bu alıştırmanın amacı, köpeğin bir nesneye veya çubuğa karşı daha yavaş bir hızda kendini gösterme yeteneğini değerlendirmek için engel boyunca yavaşlatmaktır. Saldırı 50 m’ye kadar bir uzunlukta gerçekleşir. Isırma aşaması 10 saniyedir ve ardından bir geri çağırma vardır.

Arama ve taşımaya yardımcı olun

Bu alıştırmada, köpek gizli yardımcıyı aramalı ve havlayarak belirtmelidir. Saklanma yerinin zorluğuna göre bunun için 3 dakikaya kadar süre verilir. Bundan sonra, köpek yardımcıyı korumak zorundadır. Yardımcı, köpeğin engellemesi gereken üç kaçış girişiminde bulunur. Köpeğin engellemediği her metre, çok geç ayırdığı her saniye kesintiye yol açar.

İlgili alanlardaki bireysel alıştırmaların kapsamı her zaman aynıdır, ancak uygulama sırası ve türü her test için değişir. Meydanın dekorasyonu ve kullanılan malzemeler inceleme konusuna göre değişiklik göstermiştir.

Sohbeti Aç
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
FDT Pro
Merhaba :)
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Verified by MonsterInsights