İçeriğe geç
Anasayfa » Blog-2 » Yavru Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yavru Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Yavru Köpek Sahiplenirken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Köpekler yavruluk dönemlerinde tıpkı bir bebek gibi bakıma ihtiyaç duyarlar. Onların ihtiyaçlarıyla yavru iken daha sık ve daha çok ilgilenmek gerekir. Ciddi bir mesai ve efor gerektiren yavru köpek sahiplenme kararını almadan önce düşünülmesi ve planlanması gerekenleri şöyle sıralamak mümkündür;

Yavru köpek tıpkı bebeklerdeki gibi sık beslenmeye ihtiyaç duyar. Gün içerisinde belli periyotlarla en az 3-4 defa karınlarının doyurulması gerekir.

Yavrular sık beslenme ve sindirim sistemlerinin gerektirdiği şekilde gün içerisinde defalarca tuvalet ihtiyaçlarını giderirler. Özellikle apartman dairelerinde yaşayıp uzun mesaili işlerde çalışanlar için bu olay kontrolü zor bir durum haline gelebilmektedir.

Bebeklik dönemlerinde köpekler antiparaziter uygulamalar ve aşılama programları için sıklıkla veteriner kliniği ziyaretlerine götürülmelidirler. Bunun da ayrı bir mesai ve efor gerektiği unutulmamalıdır.

Anne ve kardeşlerinden ayrılmış olan yavru köpek yeni ortamına alışma ve oryantasyon döneminde adaptasyon güçlükleri çekebilir. Bu süreçte onunla geceli gündüzlü ilgilenmek gerekir.

Yeni düzene alıştırılmaya çalışılan yavru bizlerle rahat ve uyumlu yaşayabilmesi için belli öğretileri edinmelidir. Bu sebeple yavru köpeğin eğitimi ve sosyal algılarının gelişimi için ciddi mesai harcamak gerekir.

Tıpkı insan yavrusu gibi yavru köpekler de enerjik ve yaramaz olurlar. Bu dönemlerinde onlara karşı toleranslı ve sabırlı olmak gerekir.

Yavru köpeklerin gezinti, türdeş ve tür dışı İlişkilerinin düzenlenmesi enerji harcama ihtiyacı gibi gereksinimlerini karşılamak hedefli fiziksel aktivitelere istekli ve hazır olmak gerekir.

Yavru köpek edindiğimizde sosyal hayatınıza ayırdığınız süreden feragat etmeniz gerekebilir. Evde sizin bakımınıza ihtiyaç duyan bir canlının olması sosyal hayat adına organize ettiğiniz bazı planlarınızı ertelemenizi gerektirebilir.

Yavru köpekte tıpkı çocukta olduğu gibi belli masrafları göze almanızı gerektirir. Çok yüksek miktarlar olmasa da yavru köpek beslemenin maddi bir bütçesi vardır.

Bebek bir köpeğe evde bakacaksanız ve temizlik -tertip takıntılarınız varsa bunlardan belli bir süreliğine ödün vermeye hazır olmalısınız.

Yavru köpek sahiplenmek çocuk yapmaya karar vermek kadar ciddi ve sorumluluk gerektiren bir durumdur. Bu sorumluluğa karşılık gelebilecek enerjiyi kendinizde hissetmiyorsanız yavru köpek sahiplenmeyi ertelemeli ya da yetişkin köpek sahiplenmeyi düşünmelisiniz.

Vet.Hek.Köp.Eğt.Uzm.Tarkan ÖZVARDAR

Sohbeti Aç
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
FDT Pro
Merhaba :)
Size nasıl yardımcı olabiliriz ?
Verified by MonsterInsights